headerphoto

Kolektor pionowy do pompy ciepła

Instalacja kolektora pionowego polega na wywierceniu otworów w gruncie i umieszczeniu w nich nitek kolektora. Rury w otworach wiertniczych połączone są U kształtną końcówką. W zależności od warunków glebowych długość kolektora może się wahać w przedziale 16 – 30 metrów na 1 kW nominalnej mocy grzewczej pompy ciepła. 

Istnieje modyfikacja kolektora pionowego, w której stosuje się dwie równolegle spięte nitki kolektora, w wyniku, czego w wywierconym otworze są cztery rury kolektora. To rozwiązanie stosowane jest przy instalacji niemieckich pomp ciepła ( np. Viessmann Vitocal, Vaillant), przy szwedzkich pompach nie spotyka się tego zalecenia. Efektem zwiększenia liczby rur w odwiercie jest wzrost powierzchni styku rur z gruntem i wiekszą wymianę ciepła przy zblizonych oporach hydraulicznych instalacji.

Czas wykonania instalacji 10 kW uzależniony jest od warunków glebowych oraz ustaleń z inwestorem. Standardowa instalacja to dwa odwierty geotermalne o głebokości do 100 metrów z zapuszczoną sondą fi 40. Czesto klienci zamawiajacy instalację pompy proszą o wykonanie kilku odwiertów o głebokości do 30 metrów, wtedy stosowane są rury fi 32.

Cena wykonania kolektora pionowego dla pompy ciepła o mocy 10 kW to około 14 000 -15 000 PLN. W cenę wchodzi wykonanie odwiertów, umieszczenie kolektorów, wypełnienie odwiertu oraz próby szczelności.


Przyblizona cena kolektorów pionowych, sond

Moc grzewcza pompy ciepła (kW) 7 9 11 13 15
Czas wykonania kolektora (dni) 2 3 3 4 5
Minimalna wielkość odwiertów akceptowana przez producentów pomp ciepła (metry)
100
130
160
200
220
Orientacyjna cena 7 000 9 000 13 000 14 000 15 400

Projektujemy i wykonujemy odwierty pionowe w systemach:

Polskim, Niemieckim i Szwajcarskim.

 

Ostateczna łączna suma odwiertów zależy od ilości energii jaką pompa ciepła ma za ich pomocą pobrać z otoczenia i uzgadniana jest na miejscu z inwestorem.

pompa ciepła gruntowa vaillant VWS 2

Tel. kom.: 0 698 927 148

Podano orientacyjne ceny wykonania kolektora pionowego w zależności od mocy gruntowej pompy ciepła. Ostateczna cena wykonania kolektora pionowego uzależniona jest od geologii terenu w którym wykonywane sa odwierty tj. rodzaju ziemi, występowania skał czy poziomu wody gruntowej, średnicy rur, rodzaju glikolu i wymaganej sprawności pompy ciepła.

Wada

Wadą kolektora pionowego jest jego cena. Pomimo tego, że kolektor pionowy charakteryzuje się dobrą wydajnością w czasie sezonu grzewczego, to część inwestorów po zapoznaniu się z ceną wykonania kolektora decyduje się na tańszy kolektor poziomy.

'

Zaleta

Kolektor pionowy zajmuje niewiele miejsca. Jedyne miejsce, które jest użyte przez kolektor to miejsce zajmowane przez rurki  do transportu płynu pomiędzy wywierconymi sondami. Cała reszta kolektora znajduje się w odwiertach. Dlatego kolektory pionowe są wykorzystywane przez inwestorów budujących duże obiekty, lub przez tych co mają niewiele miejsca na działce.

'

Obszar działania:

Miasta i okolice miast:

Warszawa, Łomianki, Bielany, Czosnów, Grodzisk Mazowicki, Kazuń, Izabelin, Jabłonna, Michałów, Nieporęt, Piastów, Laski, Legionowo, Stare Babice, Serock, Skrzeszew, Sulejówek, Zakroczym, Ząbki, Żoliborz

.